Osvedčené, nové aj farebné portfólio slnečníc od CANDORu

Osvedčené, nové aj farebné portfólio slnečníc od CANDORu

Naša spoločnosť už tradične prináša jarnú ponuku kukuríc, slnečníc, sóje a ciroku v snahe poskytnúť komplexnú skladbu plodín pre efektívne využitie potenciálu pestovateľských plôch. Do ponuky vyberáme odrody s výraznou úrodovou stabilitou, vysokou adaptabilitou na neustále sa meniace a extrémne podmienky, pri maximalizácii úrody. Do portfólia slnečníc vyberáme odrody s dôrazom na skorosť a máme zastúpené všetky segmenty, klasické hybridy, HO hybridy alebo hybridy vhodné pre rôzne herbicídne technológie ako CL, CLP, ExperssSun. Žiadaným doplnkom sú aj dodávané kŕmne či špeciálne potravinárske typy hybridov.

Aj keď je ES BELLA na trhu doprevádzaná výrazne novšími klasickým hybridmi, svojimi výsledkami tento veľmi skorý hybrid vždy zdatne sekundoval svojej známejšej „sestre“ ES Biba, a na intenzívnejších lokalitách ju dokonca prekonáva. Hybrid bol registrovaný v ČR v roku 2016 a vyniká súhrnom výborných hospodárskych vlastností. Prednosti ako výrazná skorosť, vysoký a ročníkovo stabilný výnos, vyššia olejnatosť, nízky vzrast, veľmi dobrý zdravotný stav dopĺňa tolerancia k prísuškom. Zvlášť v odolnosti voči všetkým hubovým chorobám patrí k premiantom.

Pre pestovanie v základnej Cliearfield technológii odporúčame stálicu nášho portfólia ES NOVAMIS. Rovnako registrovaný v ČR. Dominuje svojou skorosťou, je vhodný aj do repárskych oblastí Slovenska, ale veľmi dobre odoláva aj suchu, poradí si so všetkými typmi pôd a odporúčame ho aj do strednej intenzity pestovania. Poskytuje vysoké výnosy nažiek s nízkou zberovou vlhkosťou a vysoký obsah oleja.

ES JANIS CLP, vhodný pre použitie vo vyššej úrovni herbicídnej technológie je tiež skorým hybridom. Vyniká ročníkovou stabilitou, má veľmi dobrý zdravotný stav a výraznú odolnosti voči poliehaniu a stresom vo všeobecnosti. V roku 2021 sme ho po rokoch opäť zaradili do pokusov vo Vrábľoch a rovno sa tešili aj z jeho víťazstva s úrodou 4,76 t/ha. Ďalším CLP hybridom z našej ponuky je CONQUEST CLP. Ide o univerzálny stredne skorý hybrid vhodný aj do menej intenzívnych podmienok. V podmienkach vysokého infekčného tlaku sa správa veľmi zodpovedne, má pevné a zdravé stonky odolné voči poliehaniu. Zdravá slnečnica, ktorá sa bez problémov vysporiada aj s nedostatkom zrážok.

Mierne pestovateľsky náročnejšie sú hybridy High-Oleic. Vyžadujú izolačnú vzdialenosť a pri skladovaní je nutné ich oddeliť od klasických hybridov, no tomu odpovedá aj výkupný príplatok, ktorý sa ročníkovo síce mení no býva veľmi atraktívny. U nás zastupuje túto kategóriu najmä SORES HO CLP, nový stredne skorý hybrid s vysokým úrodovým potenciálom, čo dokázal napríklad aj v pokusoch vo Vrábľoch v roku 2021 kde sa umiestnil ako piaty zo 17tich hybridov s úrodou 4,2 t/ha, čo zodpovedalo 119 % priemeru pokusu.

V Express technológii ponúkame slnečnicu ES HUDSON SU registrovanú v podmienkach Slovenska. A v neposlednom rade naše portfólio dopĺňajú špeciálne odrody ako biela slnečnica SUNBIRD W, alebo pásikavé s rôznymi veľkosťami nažiek, od S po XXL. Našim najpredávanejším pokladom je stredne skorá pásikavá slnečnica v technológii Clearfield X4428 CL registrovaná na Slovensku. Má ročníkovo veľmi vyrovnané úrody, ktoré spokojne konkurujú olejnatým hybridom. Nažky sú vo veľkosti S s výrazným prúžkovaním a je samozrejme vhodná pre vtáctvo aj priamy konzum. Špeciálnu ponuku stále dopĺňame. Na trh sme priviedli napríklad aj prvú pásikavú ExpressSun slnečnicu N5LE442 SU.

Napriek veľkému suchu sa slnečnici v roku 2022 u nás darilo a pre niektorých poľnohospodárov hlavne v južných oblastiach bola jej úroda záchranou po nie úplne uspokojivých úrodách kukuríc. Napriek svojej náročnosti na živiny veríme, že jej plochy budú rásť, slnečnica si zaslúži Vašu pozornosť.

Tím spoločnosti Candor s.r.o.